• Ogrody wodne

Ogrody wodne

Sztuka zakładania ogrodów wodnych znana była już od starożytności. Najstarsze zapiski z uwzględnieniem elementów wodnych pochodzą z III tysiąclecie p.n.e. Były to ogrody w świątyniach Babilonii oraz ogrody Nabuchodonozora II. Przez tysiąclecia woda w ogrodzie odgrywała istotny element kształtowania przestrzeni krajobrazowej. W zależności od pożądanego efektu końcowego może ona stanowić element dynamiczny, bądź wprowadzać harmonię i równowagę. Zawsze jednak element wodny będzie wiązał się z tajemniczością i powrotem do natury.

Tworzenie ogrodów wodnych wymaga dużo więcej pracy niż tych klasycznych, jednak ich efekt końcowy jest dużo bardziej satysfakcjonujący. Elementy wodne możemy ulokować na każdej, nawet niewielkiej powierzchni. Jeśli dysponujemy małym metrażem dookoła domu możemy zaaranżować fontannę na tarasie czy werandzie. Szum pluskającej wody wprowadzi nas w spokojny nastrój każdego popołudnia. Jeżeli natomiast posiadamy większy areał możemy pozwolić sobie na założenie oczka wodnego, kaskady lub stawu. Dzięki wprowadzeniu wody do ogrodu będziemy mogli cieszyć się kontaktem z naturą nie wyjeżdżając z najbliższego otoczenia domu.

 

Woda dodatkowo urozmaici ekosystemy flory i fauny. Przy zakładaniu ogrodów wodnych ważny jest odpowiedni dobór gatunkowy roślin. Odgrywają one istotne znaczenie w równowadze biologicznej zbiornika jak i wpływają na czystość wody. W przypadku niewielkich oczek wodnych około 2/3 powierzchni powinny zajmować rośliny, z czego 1/3 to rośliny podwodne takie jak rdestnica kędzierzawa czy moczarka kanadyjska. Nie wpływają one znacząco na wygląd akwenu, ale dają  schronienie dla narybku i poprawiają natlenienie wody. Nie należy również zapominać o strefie bagiennej, która nada naturalny wygląd naszemu zbiornikowi. Tutaj odpowiednie będą niezapominajka błotna czy kaczeniec wodny. Całość akwenu przepięknie oprawi pałka wodna czy kosaciec żółty. Wilgotny mikroklimat będzie również sprzyjał bytowaniu ważek. Pozwoli nam to osiągnąć w pełni naturalny wygląd ogrodu.

 

W przyrodzie naturalnym otoczeniem dla wody jest kamień. Życiodajne źródła bijące u podstaw gór możemy przenieść do naszego codziennego otoczenia. Do założenia kaskady czy wodospadu niezbędny będzie twardy kamień – granit, bazalt. Koryto płynącego strumienia wyłożyć możemy łuparki serycytowymi. Będą one odbijały promienie słoneczne tworząc piękne refleksy świetlne. Podobną funkcję spełni żwir kwarcytowy. Dzięki tym materiałom uzyskamy efekt naturalnego strumienia górskiego. Dla urozmaicenia rzeźby terenu dodać możemy duże głazy, które będą naturalnie obmywane przez wodę. Pamiętajmy, aby unikać kamieni, które łatwo mogą być uszkodzone przez erozyjne działanie wody lub niszczące warunki atmosferyczne. Należą do nich piaskowiec, ił. Użyte w zbiorniku dolomity czy wapienie, sukcesywnie wymywane przez wodę, mogą niekorzystnie wpłynąć na otaczające akwen rośliny. Niejednokrotnie architekci przy zakładaniu oczek wodnych sięgają po proste, a sprawdzone rozwiązania. Jednym a takich elementów są otoczaki. To kamienie o owalnym kształcie i gładkiej powierzchni. Doskonale komponują się przy małych zbiornikach wodnych, kaskadach, jak i dużych stawach czy rozlewiskach. Są elementem harmonijnie zespalającym elementy wodne z zielonymi. Możemy je zastosować np.: na brzegach akwenu.  Nagrzane słońcem otoczaki będą przyciągały kolorowe traszki i żaby.

 

Należy jednak pamiętać, że projekt ogrodu wodnego musi nawiązywać kompozycyjnie do tego, co już posiadamy na działce czy tarasie. Wszystkie materiały użyte do konstrukcji akwenu muszą być spójne z tymi, które zastosowaliśmy przy budowie domu. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy elementami kompozycyjnymi. ­­­Nawet najpiękniejsze oczko wodne, ukryte w rogu działki będzie niedocenioną pracą. Dobrze, żeby było to miejsce widoczne, reprezentacyjne, z dala od wysokich drzew liściastych czy iglastych (igły i liście zaśmiecają zbiornik). Odpowiednio oświetlone promieniami słonecznymi (4-6 godzin dziennie).

Obecnie w futurystycznych wizjach ogrodów odbiega się od naturalnych charakterów akwenów. Owszem, otoczone są one kamieniem, jednak niejednokrotnie kamień ten zamknięty jest w gabionach a sam zbiornik ma geometryczny, wymierzony co do centymetra kształt. Jest to podyktowane głównie surową architekturą otoczenia a całość ma sprawiać wrażenie prostoty i elegancji. Zamknięty obieg wody, gładka tafla, wszystko to wprowadza w nastrój tajemniczości i refleksji.

 

Ogrody wodne od zawsze miały fundamentalne znaczenie przy projektach architektonicznych. Na przestrzeni stuleci przybierały one najróżniejsze formy. Jednak zawsze ich zadaniem było ożywienie krajobrazu. Element wodny nawet w najmniejszym  ogrodzie pozwala stworzyć nam prywatną oazę spokoju i cieszyć się kontaktem z naturą .

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!