Ogrody śródziemno- morskie

Projekt ogrodu śródziemnomorskiego przesycony jest wakacyjną aurą. Rabaty kwiatowe zdobią ogród ciepłymi odcieniami pomarańczy, żółci i czerwieni. Doskonałym przykładem są tu jednoroczne czerwonolistne pacioreczniki i rącznik, pomarańczowe rudbekii, trytomy i liliowce. Inne rośliny śródziemnomorskie to mirt, rozmaryn, czystek, wawrzyn, palmy, oliwki i figi, a także najpopularniejszy cyprus wiecznie zielony. Dobrze znoszące gorący klimat i suche podłoże są rośliny, których listki pokryte są włoskami, takie jak czyściec wełnisty. Prawdą jest, że w śródziemnomorskim klimacie większą szansę na przetrwanie mają rośliny o srebrnym kolorze liści niż te zielone.

Jednym z elementów wystroju ogrodu śródziemnomorskiego jest obecność tarasów. Proste meble ogrodowe mogą być otoczone donicami, w których rosną oliwka i lantana, oraz byliny: onętek krwisty, bylica i rojniki. Doniczki ustawiamy w miarę zacienionym miejscu, by zapobiec zbyt częstemu podlewaniu roślin. Jeśli zdecydujemy się na zbudowanie osłonowej ścianki, takiego muru z czerwonawych cegieł, oplatać go mogą pędy wilca, o czerwono-żółtych kwiatach, przypominających płomyki ognia. Jeżeli wolimy zbudować dużą pergolę, dobrze skomponuje się z posadzona przy niej glicynią, która oplatając konstrukcję daje cień. Można wykorzystać tu też powojnik górski, kwitnący późną wiosną lub wczesnym latem, albo tunbergię, która pnie się i kwitnie przez całe lato.

W niektórych ogrodach znajdują się schody łączące tarasy z niższymi poziomami. Funkcjonalność możemy w tym wypadku połączyć z wystrojem ogrodu. Wystarczy poustawiać donice z kwiatami na schodach. Krawędzie stopni udekorują pojemniki, najlepiej barwne doniczki, z nisko rosnącymi, rozrośniętymi kwiatami, polecam tu kolorowe powojniki. Na brzegu stopni schodzących w dół ku ogrodowi, po jednej stronie tarasu, warto umieścić rośliny pnące. Do suchych i wykonanych z kamienia schodów pasuje aurinia skalna (smagliczka skalna) kwitnąca na żółto, lub żagwin zwyczajny mający lilioworóżowe lub purpurowe kwiaty.

Jeżeli marzy nam się palma w ogrodzie to jedną z nielicznych, odpornych na warunki naszego klimatu jest szorstkowiec Fortune'a (Trachycarpus fortunei) pochodzący z Chin. Palma ta ma dekoracyjny pień, który pokrywają czarne włókna, gdy posadzimy ja blisko tarasu będzie dawać cień. Po upływie 15 lat od posadzenia osiąga wysokość 3m, a jej liście szerokość 90 cm.

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!