• Ogrody skalne

Ogrody skalne

Ogrody skalne to takie, w których głównym elementem kształtującym krajobraz jest kamień i odpowiednio dobrane nasadzenia roślinne. Często kompozycja ta ma za zadanie naśladować górskie środowisko. Ogrody skalne pojawiły się w Europie na początku XVII wieku, przywędrowały do nas z Azji. W Chinach sztuka zakładania ogrodów skalnych znana była już pod 1000 lat, i tam też zobaczyć możemy najpiękniejsze jej przykłady.

 

            Projektowanie ogrodów skalnych rozpocząć musimy od wybrania dogodnego miejsca. Idealnie do tego nadaje się skarpa, górka, czy zbocze tarasu. Najlepiej jeśli jest nasłonecznione. Przypomina ono naturalne środowisko alpejskie, z którego zaczerpnięta jest idea ogrodu skalnego. Projektowanie ogrodu musimy zacząć od jego fundamentu czyli podłoża. Nie wymaga ono skomplikowanego systemu nawadniającego a przede wszystkim przepuszczalnego gruntu. Potrzebny zatem będzie dobry drenaż, i prawidłowo przygotowana gleba. Do drenażu użyć możemy pokruszonych łupek, okruchów skalnych. Całość pokrywamy przepuszczalna warstwą gleby. Roślinność stosowana do nasadzeń ma charakter górski. Przeważnie są to karłowate odmiany o powolnym wzroście. W środowisku naturalnym rośliny terenów górskich kwitną wyłącznie wiosną, jest to spowodowane krótkim okresem wegetacji. Warto zatem przy wyborze gatunków zasięgnąć słowa u fachowca, który odpowiednio dobierze rośliny i sprawi, że nasz ogród będzie atrakcyjny o każdej porze roku. Najczęściej spotykanymi gatunkami są: śnieżyczka, przebiśnieg, miłek wiosenny, zawilec alpejski, goryczka, żagwin, rojnik czy rozchodnik. Nie należy również zapominać o wrzoścach, które szeroką paletą barw ozdobią nasz skalniak jesienią. Doskonałym dodatkiem będą karłowate krzewy, które nie wymagają  wiele pielęgnacji. W naturalnym środowisku klimatu górskiego występują przeważnie odmiany iglaste takie jak kosodrzewina czy świerki. Do wyjątków z rodzaju liściastych należy na przykład wierzba karłowata, której odmianę hodowlaną można zastosować w ogrodzie. Aby uzyskać różnorodność barw i formy, możemy zastosować karłowate odmiany berberysu, które przepięknie przebarwią się jesienną porą. Małe luki powstałe w skalniku wypełnić możemy kolorowymi trawami takimi jak kostrzewa pstra lub popielata. Niewątpliwego uroku całej kompozycji dodadzą kwitnące na różowo- biało goździki.

 

Pamiętajmy aby przy wyborze kamienia ograniczyć się do jednego, dwóch gatunków. Duża ilość różnorodnych materiałów skalnych może wprowadzić chaos a treść kompozycyjna będzie trudna do odczytania. W zależności od budżetu jakim dysponujemy możemy dobrać tańszy lub bardziej kosztowny materiał. Najważniejsze jednak, aby był to kamień twardy, który zagości w naszym ogrodzie na lata. Do najczęściej stosowanych należą otoczaki, wapienie oraz łupki. Ten ostatni doskonale nadaje się do formowanie w ogrodzie murków, które urozmaicą strukturę wysokościową. Tworzenie pięter za pomocą wzniesień i murków to nieodzowny element ogrodu skalnego. Urozmaica on całość kompozycji nadając głębi i przestrzeni a jednocześnie optycznie powiększa naszą działkę.

Dla uzyskania pełnego efektu ogrodu skalnego zastosować możemy w nim dominantę w postaci dużej skały. Proporcjonalną wielkość głazu określa stosunek 5:3:1 gdzie 5 to wysokość, 3 szerokość a 1 to ilość w odniesieniu do powierzchni jaką dysponujemy. Pamiętajmy również, aby całość komponowała się stylem z elementami istniejącymi – dom, ogrodzenia, nawierzchnie.

 

            Życie w dużym mieście, na przykład takim jak Warszawa, wymaga od nas dużo energii i  zaangażowania. Nasze dni mijają szybko i nie mamy nawet czasu odpocząć. Dlatego tak ważne jest, w abyśmy w każdym dniu mogli zafundować sobie choć odrobinę relaksu. Gdy zamkniemy oczy i pomyślimy o naturze, to w myślach pokazuje nam się obraz gór, wody i lasów. Chcielibyśmy, aby namiastka tego była z nami codziennie, w naszym ogrodzie. Jest to możliwe do zrealizowania dzięki połączeniu elementów kamienia i woda w pięknej oprawie zieleni.

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!