• Klasyczne ogrody

Ogrody klasyczne

Przy zakładaniu klasycznego ogrodu przydomowego niezbędna będzie nam analiza własnych potrzeb, czyli odpowiedzi na pytania: czego oczekujemy i jak powinien wyglądać efekt końcowy? Jeśli potrafimy choć w części ich udzielić, to bez wahania możemy dzwonić po specjalistę, który ułatwi nam zrealizowanie własnych marzeń, urzeczywistni pragnienia i w końcu nada niepowtarzalny wygląd naszemu codziennemu otoczeniu.

 

Głównym założeniem ogrodu klasycznego jest połączenie jego funkcjonalności z estetyką i komfortem przebywania, dlatego też taki ogród musi być podzielony na odpowiednie strefy, a każda z nich ma oddzielne zadanie.

Pierwsza z nich to strefa reprezentacyjna obejmująca wjazd na posesję dalej wejście do domu oraz przedogródek. Pamiętajmy, że ta część to nasza wizytówka, dlatego musimy zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni, materiały z których ma być wykonana oraz dobór gatunkowy roślin. Szczególnie ważne jest, aby materiał użyty przy budowie podjazdu czy ścieżki pasował do stylu w jakim wykonany jest dom. Popularne stają się kolorowe kostki brukowe ułożone na podjazdach w fantazyjne wzory. Jest to doskonały pomysł na to, aby nasze otoczenie wyglądało atrakcyjnie o każdej porze roku. Ponadto kostka jest odporna na warunki atmosferyczne, a dobrze ułożona pozwala cieszyć oko swoim urokiem latami. Podjazd możemy ozdobić kolumną żywotników, które przepięknie będą reprezentowały naszą posesję nawet zimą. Drzwi wejściowe do domu są najmocniejszym akcentem w tej części. Muszą być one wyraźne i widoczne. Nawet jeśli zaznaczymy je kolumną czy schodkiem to warto urozmaicić ten element roślinnością. Można to zrobić na kilka sposobów. Opcja dla ambitnych – ustawić duże donice z kolorowymi kwiatami sezonowymi przy czym należy pamiętać o ich pielęgnacji, opcja dla mniej ambitnych – posadzić dwa kuliste krzewy naprzeciwko siebie przy chodniku doprowadzającym do drzwi wejściowych.  Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku efektem będzie podkreślenie wejścia a co za tym idzie pokazanie, że w domu mieszkają gościnni gospodarze. Ozdobą dla całości strefy frontowej będą kolorowe nasadzenia roślin. Przy wyborze gatunków niezwykle ważne będą naturalne uwarunkowania terenu – światło, sąsiedztwo innych roślin, domów. Starajmy się jednak wybrać takie rośliny, które będą godnie reprezentowały naszą posesję. Mogą to być kwitnące krzewy, oryginalne odmiany drzew karłowatych czy kolorowe iglaki. Często w popularnych nasadzeniach spotykamy: Klon Palmowy, Lilak Pospolity, Magnolia Gwieździsta czy Cyprysik Japoński. Rośliny kwitnące zarówno krzewy i kwiaty dodadzą radości i optymizmu w ogrodzie. Są one jednak dużo bardziej wymagające w pielęgnacji. Jeśli mamy niewiele miejsca, pamiętajmy, że w przedogródku liczy się przede wszystkim  elegancja i zadbany wygląda a nie ilość. Dlatego warto czasem zrezygnować z kilu nasadzeń kosztem klarownej kompozycji.

Kolejnym elementem jest ogród właściwy, czyli ten w którym będziemy spędzać większość czasu po pracy, który jest dla nas najbliższym, a czasem jedynym kontaktem z przyrodą, który pozwoli nam korzystać z darów natury. I tu właśnie powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy po naszym ogrodzie marzeń?, które z cech ogrodu przydomowego będą dla nas najważniejsze?

Jest kilka zasad prawidłowej kompozycji, których powinniśmy przestrzegać przy aranżacji ogrodu klasycznego. Najważniejszą z nich jest czytelny układ kompozycyjny. Podobnie jak w części frontowej, tutaj również możemy wyodrębnić kilka stref porządkujących całość.

Najważniejsza dla nas będzie strefa wypoczynkowa. Powinna ona być w taki sposób zorganizowana, aby zawsze dawała nam poczucie relaksu i komfortu bytowania z naturą. Do jej zaadoptowana może posłużyć nam przedłużenie tarasu. Umieścić w nim możemy wygodny fotel czy hamak, na którym spędzać możemy leniwe popołudnia. Taras jest również doskonałym miejscem na letnią kuchnię. Wystarczy stół, krzesła i zaraz możemy zmienić taras w miejsce rodzinnego obiadowania.

Ważnym elementem w ogrodzie klasycznym jest przestrzeń. Daje nam ona poczucie wolności i niezależności a dzieciom miejsce do zabaw i ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy zatem aby przy aranżacji uwzględnić trawniki i prawidłowo zaplanować na nich ścieżki. Odpowiednie rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych ułatwi nam poruszanie się po ogrodzie, nada wrażenie logicznej kompozycji.

Aby nasze otoczenie nabrało wyrazistego charakteru potrzebna nam będzie w ogrodzie dominanta. Może być nią okazałe drzewo, lub altanka przygotowana na grilla albo oczko wodne. Wszystko zależy od koncepcji i naszej wstępnej wizji. Dobrze jednak, jeśli jest to element harmonijny z pozostałymi– domem, tarasem, schodami. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się paleniska na grilla i kominki. Wiele osób, dysponujących nawet niewielką działka, decyduje się na budowę miejsca do biesiadowania. Dzięki takim rozwiązaniom możemy w przyjemny sposób spędzać letnie wieczory ze znajomymi, bez konieczności wyjazdu za miasto.

W komfort odpoczynku zawsze wprowadza nas woda. Ma ona życiodajną moc a jednocześnie wprowadza harmonię w otoczeniu. Niezwykle cennym walorem krajobrazowym jest staw czy jezioro. W ogrodzie klasycznym możemy również wykorzystać ten element w postaci oczka wodnego czy fontanny. Żeby oddać jak najbardziej naturalny wygląd akwenu do budowy zastosować możemy naturalny kamień, który z łatwością zespoli się z otoczeniem.

Aby nasz ogród mógł zadziwiać urokiem o każdej porze roku należy dobrać odpowiednie gatunki. Warto w tej sprawie poradzić się fachowca, który zadba o to, aby wszystkie rośliny nasadzone w ogrodzie dobrane były zgodnie z wymogami terenu i upodobaniami gospodarzy.

Latem przepiekanie będą wyglądały kolorowe rabaty z bylin. Można je posądzić przy tarasie, lub okrągłych klombach na działce. Krzewy i drzewa wysokie watro posadzić na brzegach ogrodu. Rośliny te, poza swoim niewątpliwym urokiem mają jeszcze jedno ważne zadanie. Mogą przysłaniać mało atrakcyjne elementy znajdujące się poza obrębem naszej działki. W ten sposób zamaskujemy nieestetyczny widok oraz zbudujemy atmosferę zamkniętego wnętrza krajobrazowego.

Dopełnieniem ogrodu jest jego ogrodzenie. Ważne jest aby było ono spójne ze stylem domu i otoczenia. Do jego budowy wykorzystujemy materiały użyte przy budowie domu czy tarasu. Często zdarza się jednak tak, że ogrodzenie jest reprezentacyjne tylko od strony frontowej, a pozostałą część stanowi ażurowa siatka. Pozwala nam to wykorzystać miejsce przy ogrodzeniu na dodatkowe nasadzenia zieleni.

Ogród klasyczny to stworzony przez nas kawałek świata, w którym spędzane chwile powinny sprawiać przyjemność i radość.

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!