• ogrody formalne

Ogrody formalne

Styl formalny ogrodów podoba się ogrodnikom ze względu na swoją prostotę. Głównymi cechami takiego ogrodnictwa są prostokątne rabaty, proste ścieżki i idealna symetria nasadzeń. Prostota tego stylu pomaga najlepiej wykorzystać małą przestrzeń ogrodu. Jedną z podstawowych cech ogrodu regularnego jest  umiar w stosowaniu kolorów. Kompozycje roślinne należy ograniczyć głównie do odcieni zielonych , złocistych , białych i pastelowych. Jeszcze jednym elementem takiego ogrodu są oczka wodne, kwadratowe lub okrągłe, o symetrycznej strukturze.
Ogrody zaprojektowane w stylu formalnym urozmaicają rośliny okrywowe, tworzące barwne dywany z kwiatów. Szczelnie pokrywają ziemię, formuje się z nich geometryczne wzory lub monogramy. Do takich roślin można zaliczyć pięciornik wiosenny lub pragnia syberyjska, która dzięki gęstym liściom zagłuszą każdy chwast. Domowi ogrodnicy sadzą latem częściowo odporne rośliny jednoroczne i rośliny cebulowe, a dwuletnie- wiosną i jesienią. Rośliny okrywowe są często wykorzystywane w dużych parkach, nadmorskich kurortach, a także centrach dużych miast, np. przed ambasadą Belgii w Warszawie..

Wybierając kwiaty do wiosennych kompozycji bierzmy pod uwagę rośliny dwuletnie oraz cebulowe, najlepiej tulipany,. Wiosenne cebulowe charakteryzują się różnymi barwami, które właściwie zastosowane tworzą niezwykłą dekorację same w sobie. Zawilce, szafrany i narcyze trąbkowe należy zasadzić co najmniej  po 20 sztuk dla uzyskania odpowiedniego wizualnego efektu. Aby utworzyć żywą paletę kolorów polecam zasadzenie niezapominajek i bratków, które przedłużają okres kwitnienia rabaty, a także dwuletnich stokrotek pospolitych, laków i goździków brodatych. Po kwitnieniu rośliny powinny obumrzeć w naturalny sposób, następnie należy je wykopać z ziemi, spulchnić glebę, lekko ubić i obsadzić letnimi roślinami.

Jeśli chcemy aby kwiaty zakwitły w lato, należy najpierw, pod koniec zimy zasiać je w szklarni, w odpowiedniej temperaturze a następnie posadzić je na rabatach późną wiosną (gdy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków), lub wczesnym latem. Mogą to być rośliny jednoroczne, takie jak mietelnik owłosiony lub wilczomlecz białobrzegi, oraz  zaślaz, posiadające atrakcyjne liście. Są one w miarę wysokie, więc uzupełniając rabatę wizualnie podwyższają ją. Co do zwyczajnych kwiatów mających znaleźć się w regularnym ogrodzie można wyróżnić smagliczkę nadmorską, białą lub różową lobelię przylądkową, oraz którąś z wielu odmian aksamitka, które dodatkowo odporne są na zmienną pogodę.

Jedną z odmian ogrodów formalnych są ogrody węzłowe. Są to nieduże kwietne rabaty, które otaczają niskie żywopłoty formowane z bukszpanu zwyczajnego. Nadają one ogrodowi klasyczny wygląd. Rośliny te strzyżemy w kształt stożków, piramid i sześcianów. Taki styl rozmieszczenia roślin poleca się szczególnie gdy mamy do wykorzystania działkę o niewielkich rozmiarach.

Obowiązkowym elementem ogrodu urządzonego w stylu regularnym jest oczko wodne. Otaczać je powinien szeroki trawnik, otoczony żywopłotem z cisa. Okrągły kształt tego zbiorniczka z wodą silnie uwydatni bryłę fontanny. Można także utworzyć wokół stawu alejkę do przemieszczania się, a teren w pobliżu oczka podzielić na 4 części i obsiać kwiatami letnimi. Aby podwyższyć rabaty można posiać rośliny uzupełniające.

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!