• Ogrody angielskie

Ogrody angielskie

Ogrody tworzone w stylu angielskim popularne są od XVIII wieku. Za głównych twórców tego stylu uważa się: W. Kent'a', L. Brown'a, W. Chambers'a. Nawiązują do naturalnych krajobrazów. Cechują je obecność skał, żywopłotów, bylin i „dzikich” krzaków. Ciekawą rzeczą jest, że w angielskich projektach wykorzystuje się duże donice i wazony, wijace się ścieżki, malownicze grupy drzew na rozległych łąkach, idylliczne stawy i zadziwiające panoramy z małą altaną-świątynią lub rzeźbą na kolumnie, po to, by ogród sztucznie nawiązywał do przeszłości. Ogród angielski to jednak przede wszystkim skupisko starannie dobranych kęp roślin wysokich i długowiecznych, sporadycznie zdarzają się kolorowo kwitnące byliny.  Ogród ten charakteryzują rabaty kwiatowe w kolorach  różu, bieli. Anglicy bardzo lubią pnącza oplatające altany, pergole a nawet rzeźby, np. bluszcze, powojniki, pnące róże i kwitnące wisterie. Dodaje to romantycznego charakteru ogrodowi.

Posiadając mały ogród i chcąc zaprojektować go w stylu angielskim należy zrobić to z pomysłem. Trzeba posadzić w jednym miejscu wiele różnych roślin które lubimy, od jednorocznych, cebulowych i bylin po drzewa i krzewy, koniecznie róże. Aby nie narazić ich na przemrożenie, średnio odporne gatunki roślin sadzi się dopiero wczesnym latem, zaś te odporniejsze można wcześniej. Rośliny cebulowe które pięknie współgrałyby z zielonymi rabatami i urozmaicałyby ich kolorystykę to kosaćce (irysy), astry jesienne, narcyzy trąbkowate, żonkile, pachnące  odcieniach żółci, oraz lilie rosnące w zacienionym przez inne kwiaty miejscu.

Aby móc co roku cieszyć się innymi kolorami kwiatów, trzeba kupić rośliny jednoroczne, to rozwiązanie dla osób lubiących zmiany oraz jaskrawe kolory. Aby stworzyć piękny, kolorowy ogród potrzeba tylko kilku paczek nasion. Nie powinno się jednak wysiewać ich, gdy gleba nie będzie wystarczająco ciepła, ani zbyt wilgotna, wtedy nie wykiełkują lub zgniją. Charakterystyczne są tu słoneczniki zwyczajne, posiadające żółte płatki i purpurowe lub brązowe środki kwiatów. Warto pomyśleć o kwiatach limnantes Douglasa, o białych (beżowych, kremowych), żółtych kolorach, a także o miłku jesiennym, który ma piękne ciemnoczerwone płatki korony i czarny środek, osiąga wysokość nawet do 50 cm.  Rabaty angielskie są komponowane z przemyślaną ideą, gdzie wyższe gatunki tworzą tło schodząc coraz niżej w mniejsze formy roślinności.

Ogród zaprojektowany w stylu angielskim ma charakter nastrojowo-sentymentalny, służący zachwytowi i spędzaniu w nim przyjemnych chwil.

 
powiadom znajomego

Projektowanie i zakładanie ogrodów stanowi naszą pasję. Tworzone przez nas projekty uwzględniają indywidualne preferencje i oczekiwania Klientów. Źródłem naszych inspiracji jest natura, a pomysły z niej zaczerpnięte sprawnie łączymy z najnowszymi trendami i rozwiązaniami. Projektowanie ogrodu traktujemy jak wyzwanie, które wymaga od nas rzetelności, profesjonalizmu i zaangażowania. Nasza wiedza, doświadczenie i kreatywność oraz Państwa pomysły i sugestie pozwolą nam stworzyć ogród, który będzie spełnieniem Państwa marzeń.
Zapraszamy!